ZAZ Zaporożec

Marka
Zaz
Model
965A
Rok produkcji
1967
Przebieg
3500

W historii motoryzacji co jakiś czas z tajemniczych i nie do końca wyjaśnionych powodów pojawia się samochód tak okrutnie brzydki, że zazwyczaj znika z ulic równie szybko jak się na nich pojawił. Nie wiadomo czy to zła koniunkcja planet, efekt nieudanych eksperymentów, rezultat biurokratycznego chaosu, czy po prostu ciężki kac projektanta, dość, że w każdej dekadzie gdzieś tam pojawia się samochód który na ulicach miast budzi wstręt, niechęć, czy w najlepszym wypadku pusty śmiech.

Jednym z przykładów tej tendencji jest ZAZ Zaporożec model z roku 1967. Produkt ZSSR (dzisiejsza Ukraina), który był odpowiedzią na potrzeby ludu pracującego. Model pełen dziwacznych rozwiązań projektowych jak drzwi otwierane do tyłu, lusterko kierowcy umieszczone na masce, z wyglądem przypominającym nieco zbyt mocno nafaszerowanego Haggisa (tradycyjne szkockie danie z owczych wnętrzności) to wyjątkowy brzydal. Co więcej był strasznie mały, a bagażnik o pojemności 100 wypełniało głównie koło zapasowe i zbiornik paliwa. Jego główną zaletą była niezwykle niska cena i doskonałe dopasowanie do kiepskich dróg gruntowych.

Ten konkretny model został znaleziony na złomowisku na rubieżach kraju, dlatego trudno mówić coś o jego historii. Wiadomo tylko, co można sądzić po niezwykle niewielkim przebiegu, że poprzedni właściciel trzymał go raczej w ciemnym zakątku garażu i nie wystawiał na widok publiczny, co generalnie dobrze świadczy o jego guście. Być może był to prezent partyjny, albo wygrana w narodowej loterii, kto wie?

Wkrótce na własne oczy będziecie mogli się przekonać, że nasza Multipla, to nie żaden ewenement, tylko odwieczne prawo motoryzacji w akcji. Będzie doskonały na przyjęcie kawalerskie, studniówkę, czy radosne wesele. Póki co zapraszamy do obejrzenia zdjęć.